A rákos sejtek, csakúgy mint más sejtek is közismerten cukorral táplálkoznak. Kutatások során kimutatták, hogy a finomított, vagyis ipari körülmények között kivont és előállított gyümölcscukortól (fruktóztól) sokkal gyorsabban szaporodnak és terjednek, mint a közönséges háztartási cukortól (szacharóztól). Mint tudjuk az utóbbiban a glükóz-fruktóz aránya 50-50%.
A gyümölcscukor segítségével villámgyorsan sokasodnak
A Cancer Research szakfolyóiratban megjelent kutatási eredmények szerint a rákos sejtek máshogy reagálnak a különböző cukrokra. A kutatás során rákos hasnyálmirigy sejteket glükózzal és fruktózzal "etettek".
Dr. Anthony Heaney csapata az amerikai Jonsson Cancer Center-től a következőket mondja: "a rákos sejtek glükóz és fruktóz anyagcseréje különböző módon játszódik le".
A kutatás során kimutatták, hogy a rákos sejtek glükóz segítségével is nőnek és gyarapodnak, de a fruktóz hatására sokkal gyorsabban szaporodnak és terjednek szét az egész testben.
Fruktóz nélkül vegetálnak a rákos sejtek
Köztudott, hogy ha megemelkedik a vércukorszint, (vagyis sok a vérben a glükóz), a hasnyálmirigy keményen dolgozik, hogy csökkentse azt. Ha a glükóz mellett a fruktóz is megjelenik, a hasnyálmirigy mellett még a vékonybelet is megterheljük, melyből aztán számtalan további probléma alakulhat ki.
Talán ez az egyik oka annak, hogy a hasnyálmirigy rák - az egyik leghalálosabb rákfajta - burjánzását sokkal jobban elősegíti a fruktóz jelenléte, mint csupán a glükózé.
Éppen ezért a rákos betegek, függetlenül attól, hogy milyen rákban szenvednek, mindenáron kerüljék az ipari körülmények között kivont gyümölcscukor fogyasztását. Ezzel nem csak a rákos sejtek terjedését akadályozzuk meg, hanem kíméljük a hasnyálmirigyet és a májat is, mely a legnagyobb szerepet játssza a gyümölcscukor anyagcseréjében.
Az italokban és készételekben található olcsó szirup 90%-a fruktóz
Ipari körülmények között kivont és sűrített gyümölcscukrot elsősorban italokban és készételekben (levesekben, édességekben, konzervekben stb.) találni.
A termékek címkéin gyakran csupán annyit tüntetnek fel, hogy "szirup", mely ipari körülmények között előállított kukoricaszirupot takar. Mivel a fruktóz édesebb mint a glükóz, az élelmiszeripar előszeretettel csökkenti a szirup glükóztartalmát, hogy közben a fruktóztartalom magasabb legyen, van, hogy ez százalékos arányban kifejezve 90% is lehet.
Így készül az úgy nevezett HFCS-90 (High fructose corn syrup) ami egy magas fruktóztartalmú kukoricaszirup. Mindennek az a következménye, hogy kevesebb szirupra van szükség a nagyon édes íz elérése érdekében, ezzel pedig a nagyvállalatok költséget takarítanak meg.
A gyümölcscukorról részletesebben itt olvashatsz.
A cukor az cukor?
Az USA-ban a politikusok, egészségszakértők és az élelmiszergyártó nagyvállalatok képviselői között már számtalan vita folyt arról, hogy az amerikaiak a magas fruktóztartalmú sziruptól betegebbek és kövérebbek lesznek-e, vagy sem.
A cukor vagy szirupfogyasztástól felszedett egy- két plusz kiló igazán nem számít...
Ahogyan az American Heart Association mondja, ennél sokkal jelentősebbek azok a megbetegedések, melyek a rendszeres cukorfogyasztás következményei: a diabétesz, a szív és érrendszeri megbetegedések, a rák és az agyvérzés.
Egyes államok (pl. New York és Kalifornia) képviselői már szemezgettek azzal a lehetőséggel, hogy megadóztatják a cukortartalmú üdítőket, hogy a befolyt pénzből finanszírozni tudják a cukorfogyasztás miatt kialakult betegségeket.
Az amerikai italgyártók egyesülete (melynek tagja a Coca-Cola és a Kraft Food is) viszont kikérték maguknak azt a feltételezést, hogy az italok ekkora kárt okozzanak és úgy érveltek illetve védekeztek, hogy a cukor az cukor.
A háztartási cukor kevésbé veszélyes mint a sűrített fruktóz
Dr. Heaney szerint a kutatócsoportja viszont pont ennek az ellenkezőjét derítette ki! Laborjában rákos hasnyálmirigysejteket tápláltak glükózzal és fruktózzal. Mindkét cukrot felhasználták a sejtek, de csak a fruktózzal etetett sejtek tudtak elszaporodni és elterjedni.
A ráksejtek szemszögéből nézve tehát egyáltalán nem mindegy, hogy magas fruktóztartalmú kukoricaszirupot vagy finomított, cukornádból készült cukrot kapnak. Magyarul a cukor nem egyenlő a cukorral.
Ezzel most nem azt akarom mondani, hogy mindenki rohanjon a konyhába, és egész nyugodtan kanalazza a kristálycukrot, mert semmi baja nem lesz. Éppen ellenkezőleg. Itt arra akartam rávilágítani, hogy cukor és cukor között is van különbség de alapvetően egy minimálisra kellene redukálni a cukorfogyasztást.
Kutatók világszerte remélik és várják hogy a politikusok átfogó intézkedéseket tegyenek annak érdekében, hogy csökkenjen az italokban és készételekben lévő szirupok mértéke. Továbbá azt javasolják a fogyasztóknak, hogy ne fogyasszanak olyan élelmiszereket, melyek tartalmazzák a már említett szirupot.
Források:
- Reuters "Cancer cells slurp up fructose, US study finds" 2. August 2010
- Tyrberg B et al., "Sweet taste receptor signaling in beta cells mediates fructose-induced potentiation of glucose-stimulated insulin secretion" Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, Februar 2012
- Heaney AP et al., "Refined fructose and cancer" September 2011, Expert opinion on therapeutic targets,
- Heaney AP et al., "Fructose induces transketolase flux to promote pancreatic cancer growth" August 2010, Cancer Research